Податок на квартири та будинки в Україні: хто заплатить і на які пільги розраховувати у 2025 році.


Українцям розповіли, який податок на нерухомість потрібно сплачувати у 2025 році та хто може отримати пільги.
З початку 2025 року в Україні діють нові правила оподаткування житлової нерухомості. Ці зміни були внесені до Податкового кодексу України законом, ухваленим Верховною Радою наприкінці 2024 року.
За словами юристки Анастасії Руденко з АО "Віннер Партнерс", усі фізичні та юридичні особи, які володіють житловою нерухомістю, зобов'язані сплачувати щорічний податок. Основні положення викладені у статті 266 Податкового кодексу України.
Важливо зазначити, що податком обкладаються лише ті квадратні метри, які перевищують встановлену неоподатковувану норму площі.
Зокрема, не потрібно сплачувати податок, якщо йдеться про власників квартир до 60 кв. м, житлових будинків до 120 кв. м та квартир і будинків (сукупно) до 180 кв. м.
Місцеві ради встановлюють конкретну ставку податку на житлову нерухомість, але за Податковим кодексом вона не може перевищувати 1,5% від розміру мінімальної зарплати за кожен квадратний метр понад неоподатковувану норму.
Податок на нерухомість потрібно сплачувати один раз на рік, протягом 60 днів після отримання податкового повідомлення, яке надходить поштою від Державної податкової служби.
Також набули чинності нові пільги для осіб з інвалідністю І групи, дітей-сиріт, ветеранів АТО/ООС, незалежно від площі.
Об'єкти нерухомості, за які не доведеться платити податок, включають дитячі будинки сімейного типу, житло, що належить дітям-сиротам та дітям з інвалідністю, які виховуються одинокими матерями або батьками, а також житлову нерухомість, що належить громадським об'єднанням осіб з інвалідністю та багатодітним або прийомним сім'ям з п'ятеро і більше дітей.
Чи потрібно платити податок на нерухомість, якщо будинок недобудований, не введений в експлуатацію або не має комунікацій. Адвокатка Наталія Чацкіс з компанії "Наказ" пояснює, що податок на нерухомість зобов'язані сплачувати власники будь-яких об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, зокрема недобудованих будинків, не введених в експлуатацію або без комунікацій.
За несвоєчасну сплату податку передбачені штрафи. На думку експертів, система оподаткування нерухомості у 2025 році стала прозорішою, але посилилися заходи до порушників.
Власникам кількох об'єктів нерухомості або майна з площею понад неоподатковувану норму рекомендується уважно перевірити площу своїх об'єктів і ставки, встановлені місцевою радою, щоб вчасно сплатити податок.
Читайте також
- Українців попередили про дефіцит електроенергії: чи загрожують відключення світла влітку
- Україну накриють травневі дощі з грозами: Діденко попередила про холодний фронт
- Блискавка вдарила в літак з Арестовичем: подробиці
- У Трампа сказали, коли посилять санкції проти РФ
- "Путін хоче похвалитися": Зеленський попередив про провокації Росії на 9 травня
- "Будьте далі дурнями": Трамп висловився про мирну угоду між Україною та Росією